HAART Poland
Fundacja HAART Poland podejmuje walkę ze współczesnym niewolnictwem poprzez systemowe podejście do problemu – od zapobiegania po niwelowanie skutków handlu ludźmi. Oto fundamenty naszej misji:
Edukacja i rozpowszechnianie wiedzy na temat handlu ludźmi
Za pomocą szkoleń i warsztatów, które prowadzimy we współpracy z HAART Kenya, docieramy do osób najbardziej narażonych na ten proceder; zwiększa się świadomość społeczności obarczonych dużym ryzykiem zetknięcia się z tego typu działaniami, dzięki czemu coraz więcej osób, rozumiejąc zasady działania współczesnego niewolnictwa, ma szansę uniknąć zagrażających sytuacji.
Pomoc doraźna osobom poszkodowanym
Prowadzimy w Nairobi ośrodek dla osób, które znalazły się w skrajnie kryzysowej sytuacji. Są to osoby, którym udało się odzyskać wolność, jednak do odzyskania równowagi po przeżyciach, których doświadczyły, potrzebują wsparcia na wielu płaszczyznach. W związku z tym zapewniamy im schronienie oraz wyżywienie, a także opiekę lekarza, psychologa, psychiatry i prawnika.
Aktywizacja zawodowa osób ocalonych
Osobom, którym udało się odzyskać wolność, pomagamy w transformacji od ofiar niewolnictwa do niezależnych przedsiębiorców. Dofinansowanie z programu Polska Pomoc umożliwiło nam przyznanie wśród osób ocalałych 50 grantów na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej. Ponadto, beneficjenci programu biorą udział w specjalistycznych szkoleniach w zakresie podstaw przedsiębiorczości, znajomości kenijskiego prawa pracy, marketingu i finansów. Projekt ma na celu wyrównanie szans zawodowych osób, które wskutek zniewolenia pozbawione zostały możliwości edukacji i równego udziału na rynku pracy.
***
Fundacja HAART Poland powstała w 2018 roku jako odpowiedź na potrzeby finansowe organizacji HAART Kenya, która od 14 lat walczy z handlem ludźmi w Afryce.
Założyciel i prezes Fundacji, Radosław Malinowski, jest ekspertem w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi. Pełni funkcję wykładowcy akademickiego w Tangaza University College w Nairobi, konsultanta Unii Afrykańskiej do spraw bezpieczeństwa oraz współpracownika Unii Europejskiej w ramach projektu mającego na celu zaangażowanie sił pokojowych do zwalczania handlu ludźmi. Od 2010 roku kieruje organizacją HAART Kenya będącą partnerem rządu Kenijskiego, ONZ i Unii Europejskiej w walce z handlem ludźmi.
Dzięki jego zaangażowaniu i doświadczeniu nasza organizacja ma dostęp do wiarygodnych informacji na temat współczesnego niewolnictwa, co daje nam możliwość kompleksowego zrozumienia tego zagadnienia, dostosowania działań do bieżących potrzeb osób poszkodowanych oraz rzetelnego informowania o tym problemie.
Na tę chwilę jesteśmy jedyną organizacją w Polsce, która w przestrzeni publicznej zwraca uwagę na problematykę rozwoju handlu ludźmi w Afryce oraz wspiera finansowo organizacje walczące z tym procederem.